Výrobcovia

Reklama

domains

Akcie  [viac]

Ozonizer ET- 25
Ozonizer ET- 25
110.00€  99.00€
Ušetríte: 10% z ceny
TetraAqua PhosphateMinus 250ml
TetraAqua PhosphateMinus 250ml
5.81€  4.65€
Ušetríte: 20% z ceny
Chladiaci modul s 2 ventilátormi
Chladiaci modul s 2 ventilátormi
26.90€  23.00€
Ušetríte: 15% z ceny
Eden 501 - vonkajší akváriový filter na 60l
Eden 501 - vonkajší akváriový filter na 60l
39.20€  36.85€
Ušetríte: 6% z ceny
TetraAqua PhosphateMínus 100ml
TetraAqua PhosphateMínus 100ml
2.83€  2.26€
Ušetríte: 20% z ceny

Hnojenie akvarijných rastlín

Ako sme v predošlých článkoch písali, na úspešný rozvoj rastlinných akvárií sú potrebné mať v rovnováhe tieto prvky: voda – svetlo - CO2 - živiny. Charakteristikou vody a svetla sme sa už zaoberali v predchádzajúcich článkoch. Ostáva nám CO2 a živiny, čo spadá vlastne spolu pod pojem hnojenie. Rastliny, tak ako väčšina organizmov prijímajú živiny zo svojho okolia. Vodné rastliny prijímajú živiny dvoma spôsobmi: Koreňmi a listami. Korene čerpajú živiny z pôdneho substrátu a jeho dôležitosť sme si vysvetlili v predchádzajúcom článku. Pôdny substrát musí mať správnu konzistenciu na dobré zakorenenie rastlín a správny obsah živín na zásobovanie rastlín. Okrem koreňov prijímajú vodné rastliny živiny aj celým telom-listami a preto je hnojenie pri akváriových rastlinách veľmi dôležité. Niektoré druhy rastlín nie sú zakorenené v substráte, ale rastú uchytené na dekoráciách ako sú korene alebo kamene. Na tento podklad ich pripevníme pomocou nite(silónu) alebo akvaristického sekundového lepidla. Tieto rastliny všetky živiny získavajú výlučne z vody a nie zo substrátu. Sú to všetky druhy Anubiasov, Microsoriá, Machy a iné.

Hnojivá rozdeľujeme do týchto kategórií:

  • Tekuté hnojivá
  • Sypké hnojivá
  • Hnojivá do substrátu/dna
  • Plynné CO2

 

Skôr ako si rozoberieme jednotlivé druhy hnojív si vysvetlíme, čo hnojivá obsahujú a aký vplyv na rastliny majú. Hnojivá obsahujú stavebné látky, ktoré rastliny využívajú pre svoj rast a fungovanie. Hnojivá sú vlastne jednotlivé prvky chemickej periodickej tabuľky, ktoré vo väčšej alebo menšej miere rastlinky potrebujú. Preto ich delíme na

  • Makroprvky
  • Mikroprvky

Makroprvky – ako názov napovedá, sú to prvky spotrebovávané rastlinymi vo väčších množstvách. Makroprvky sa označujú aj skratkou NPK, podľa prvých písmen ich prvkov Dusík-Nitrogen, Fosfor-Phosphor, Draslík-Kalium, ďalej medzi makroprvky môžeme podľa mňa zaradiť aj Uhlík – Carborundum, Horčík - Magnesium a Železo – Ferum, z dôvodu ich významu. Úloha a vplyv jednotlivých makroprvkov na rast rastlín si uvedieme nižšie:

 

Optimálna hodnota

Prejav nedostatku

Funkcia

Dusík - N

10-30 mg/l

pozastavenie rastu rastlín, celkové žltnutie listov

stavba tela

Fosfor – P

0,4- 1 mg/l

pozastavenie rastu rastlín, predčasné zhadzovanie starých listov, chloróza na starších listoch od vrcholu

stavba tela

Draslík – K

15-30 mg/l

žlté oblasti, potom hnednutie krajov listov, objavujú sa bodky

Fotosyntéza a dýchanie

Uhlík – CO2

15 mg/l

pozastavenie rastu rastlín, odumieranie listov

 

Horčík – Mg

5-10 mg/l

žlté škvrny, mramorovanie listov, chloróza od krajov listov

 

Železo - Fe

0,3-0,7mg/l

Žlté škvrny a žlté listy, žilky sú zelené, sklovatenie listov

tvorba chlorofilu

 

Vzhľadom na väčšie množstvo spotrebovávaných prvkov je vhodné ich denné dávkovanie.

 

Mikroprvky – ako názov napovedá, sú to prvky síce nevyhnutné pre rast rastlín, ale len v malých stopových množstvách, ALE predsa nevyhnutné. Bez týchto mikroprvkov by rastliny strádali rovnako ako bez dodania makroprvkov. Úloha a vplyv jednotlivých mikroprvkov na rast rastlín si uvedieme nižšie:

 

Optimálna hodnota

Prejav nedostatku

Funkcia

Mangán – Ma

Iba stopy

Listy deravejú medzi žilkami, ktoré sú zelené

dôležitý pri fotosytéze, metabolizme a asimilácií dusíku

Meď – Cu

Iba stopy

Listy odumierajú na krajoch a koncoch

dôležitý pri fotosytéze, metabolizme proteínov a sacharidov

Zinok - Zn

Iba stopy

Žltavé oblasti medzi žilkami na okrajoch a koncoch listov

Tvorba rastového hormónu, škrobu a semien

Vápnik - Ca

Iba stopy

Odumieranie rastového vrcholu, žltnutie okrajov listov. Listy sú "zmačkané" nebo zrolované

-

Síra – S

Iba stopy

Žltnutie listov, zastavenie rastu

-

Molybdén - Mo

Iba stopy

Žlté bodky medzi žilkami listov, neskôr hnednúce okraje listov, inhibícia kvitnutia

Umožňuje vstrebanie draslíku

Bór – B

Iba stopy

Odumieranie rašiacich listov a vrcholkov listov

Dôležitý pridelení a vývoji buniek

Kobalt - Co

Iba stopy

-

Fungovanie chlorofilu

Tekuté hnojivá – sa predávajú vo fľaškách, niektoré s dávkovačom. Ich výhodou je možnosť okamžitého použitia a dlhá životnosť. Nevýhodou je ich vyššia cena. Ako tekuté hnojivo sa predávajú makro- aj mikroprvky. Na trhu je obrovské množstvo výrobcov a výrobky sa líšia kvalitou použitých chemikálií, koncentráciou hnojiva a cenou produktu.

Makroprvky v tekutej forme sa dajú nájsť pod týmto odkazom

Mikroprvky v tekutej forme nájdeme tu

Z tekutých hnojív by som chcel spomenúť výrobky značka SEACHEM

 

Akvarijná chémia od Seachem sa vyznačuje vysokou kvalitou a koncentráciou. Výrobky majú zdanlivo vyššiu cenu oproti konkurencií. Avšak po prepočítaní odporúčaného dávkovania výrobkov vychádza priemerná mesačná cena spotrebovaného hnojiva v priemernej výške oproti konkurencií. Treba si uvedomiť, že je to hnojivo špičkovej kvality za priemernú cenu. Výhodou je aj to, že vďaka vysokým koncentráciám vydržia balenia produktov dlhý čas a netreba strácať čas s opätovnými nákupmi.

Makroprvky nájdeme v týchto výrobkoch:

Seachem Flourish Nitrogen

Seachem Flourish Phosphorus

Seachem Flourish Potassium

Seachem Flourish Excel

Seachem Flourish Iron

Mikroprvky obsahuje hnojivo:

Seachem Flourish Trace

Pre akvaristov s málo zarastenými akváriami je k dispozícií kompletné hnojivo Seachem Flourish Je to komplexné hnojivo pre prírodné sladkovodné akvárium. Obsahuje bohatú zmes mikro prvkov a stopových prvkov a iné prospešné látky. Tieto zahŕňajú vápnik, horčík, železo a iné prvky, ktoré sú prospešné pre akváriové rastliny.

Celkom nezvyčajným produktom je Seachem Flourish Advance  Je to zmes fytohormónov pre použitie v rastlinných akváriách, dramaticky stimuluje rast koreňov a vetvenia akváriových rastlín, zvyšuje schopnosť absorbovať živiny z hnojív a zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám.

Ďalšou veľmi známou a kvalitnou značkou sú hnojivá značky Tropica.

Značka Tropica sa snaží vyjsť akvaristom v ústrety a uľahčiť im hnojenie tak, že vyrába iba 2 druhy hnojív. Zelenéoranžové hnojivo, každé s inými prvkami pre zdravý rast rastlín. Tieto hnojivá možno kombinovať a sú vhodné pre každý typ akvária.

Zelené hnojivo Tropica Specialized Nutrition obsahuje najdôležitejšie živiny pre zdravý a trvalý rast akváriových rastlín. Obsahuje makroprvky dusík (N), fosfor (P), železo (Fe), mangán(ma) a živé mikroprvky pre rýchlo rastúce a náročné rastliny. Vhodné pre akvária s veľkým množstvom rastlín a rýchlo rastúcimi rastlinami.

Oranžové hnojivo Tropica Premium Nutrition obsahuje železo, mangán a životne dôležité mikroprvky, neobsahuje makroprvky dusík a fosfor. Vhodné pre akváriá s malými alebo pomaly rastúcimi rastlinami a množstvom rýb.

Hnojivá Tropica patria medzi drahšie, prémiové hnojivá, AVŠAK náš obchod ponúka predaj čapovaných hnojív Tropica z veľkobalení z výraznou zľavou, kde sa cena blíži bežným hnojivám.

Výrobcov mnohokrát kvalitných tekutých hnojív je ohromné množstvo a preto ich tu nebudeme vymenovávať. Ich produkty si môžete pozrieť TU

Sypké hnojivá – sa predávajú ako samostatné chemické zlúčeniny v presne navážených baleniach. Ich výhodou je možnosť namiešať si vlastnú zmes hnojív podľa individuálnych potrieb jednoduchým zmiešaním s vodou a nízka cena chemikálií. Nevýhodou je ich nižšia životnosť namiešaného hnojiva a prácnosť prípravy. Ako sypké hnojivo sa predávajú makro- aj mikroprvky. Pre používanie sypkých hnojív by sa mali rozhodnúť iba akvaristi, ktorý majú dostatok času a chuti miešať si vlastné hnojivá a používať ich.

Makroprvky v sypkej forme sa predávajú v nasledovných chemických zlúčeninách:

Dusík (+draslík) KNO3 : dusičnan draselný

Fosfor (+draslík) KH2PO4 : dihydrogénfosforečnan draselný

Draslík (+síra) K2SO4 : síran draselný

Horčík (+síra) MgSO4 x 7H2O : heptahydrát síranu horečnatého

Železo   Fe-EDTA a Fe-DTPA : cheláty železa

Mikroprvky v sypkej forme sa predávajú v špeciálnych namiešaných zmesiach,ktoré obsahujú všetky potrebné mikroprvky :

Plantex CSM+B , Tenso coctail , MicroMix plus

 

Pokiaľ sa bavíme o sypkých hnojivách musíme spomenúť hnojivo typu PMDD a metódu Estimative index.

PMDD je hnojivo pre akvarijné rastliny, ktoré vyrobili pán Sears a Colin pri pokusoch o kontrolu rias. V preklade to znamená Poor´s man dosing drops – Kvapkové hnojivo chudobného muža. Komplexné a vyčerpávajúce informácie o hnojení PMDD a Estimative index nájdete na tejto stránke akvarijni-hnojivo.cz Pokladám za zbytočné prepisovať tak excelentne spracované informácie ešte raz do tohto textu. Všetky informácie o hnojení sypkými hnojivami nájdete presne tam.

Hnojivá do substrátu/dna – sú hnojivá predávané vo forme guličiek, tyčiniek alebo tabliet. Ako napovedá názov, toto hnojivo sa vkladá do akvarijného substrátu pri zakladaní akvária alebo počas prevádzky akvária. Tableta hnojiva sa rozmiestni v odstupe 5 cm od seba. Účinnosť tabletky je asi 6 mesiacov, potom by sa mala aplikovať pinzetov nová tableta. Hnojivá do dna sa umiestňuje väčšinou tam, kde budú rásť mohutné rastliny s rozsiahlym koreňovým systémom. Pri rastlinách, ktoré už rastú, sa umiestni tabletka do blízkosti rastliny alebo pod rastlinu. Rastlinka hnojivo rozpozná a vytvorí na mieste tablety silnejšie korene.

Hnojenie plynným CO2 – týmto typom hnojenia sa budeme zaoberať v samostatnom článku.

Späť na AKVABLOG

Copyright © 2024 AkvaObchod internetova akvaristika. Powered by Discus s.r.o.
Parse Time: 0.303 - Number of Queries: 113 - Query Time: 0.12176848747253