Akvarijný soil Yoroigata podporuje symbiotickú interakciu, uvoľňuje živiny kontrolovane a udržuje čistú vodu.
Aktívny soil pre optimálny rast rastlín
Yoroigata Aquatic Soil je revolučný aktívny substrát pre akváriové rastliny, kombinujúce úrodnú vulkanickú pôdu s prímesou špeciálneho ílu. Táto granulovaná zmes je stabilizovaná vysokou teplotou, čo zaručuje jej dlhodobú stabilitu a účinnosť.
Symbiotická interakcia pre zdravé prostredie
Jednou z kľúčových vlastností tohto substrátu je jeho schopnosť vytvárať živé a aktívne prostredie, podobne ako skutočná pôda. Yoroigata Aquatic Soil podporuje symbiotickú interakciu medzi mikroorganizmami a koreňmi rastlín, čo vedie k optimálnej absorbcii živín a zlepšuje celkový rast rastlín.
Dlhodobá výživa pre rastliny
Vďaka svojej poréznej štruktúre a obsahu humusu Yoroigata Aquatic Soil poskytuje stabilné prostredie, ktoré podporuje aktivitu redukčných baktérií. Tieto baktérie sú kľúčové pre dlhodobé uvoľňovanie živín a stopových prvkov, ako je mangán, ktorý je pre rastliny ťažko dostupný z vody.
Kontrolované uvoľňovanie živín
Tento substrát uvoľňuje živiny a stopové prvky do vody postupne a kontrolovane, čo minimalizuje riziko prehnojenia akvária. Pre high-tech akvária je odporúčané doplnenie živín kvapalným hnojivom - Bioflor Master, na zaistenie optimálneho rastu rastlín.
Stabilný soil pre čistú vodu
Vďaka špeciálnemu procesu tvrdenia granuliek vysokou teplotou má Yoroigata Aquatic Soil stabilnú štruktúru, ktorá sa nerozpadá ani po dlhšej dobe a nekalí vodu. To zaisťuje čisté prostredie pre akváriový život.
Optimalizované pH pre zdravý rast rastlín
Soil minimalizuje okyslenie vody, čo je kľúčové pre zdravý rast rastlín. Neobsahuje nadbytok kyslých látok, ktoré by mohli blokovať vápnik a narušiť prostredie pre novo zasadené rastliny.
Akvarijné soily a ich vplyv na kyslosť vody
Za jednu z hlavných predností japonských substrátov býva považovaná schopnosť znižovať pH a tvrdosť vody.
Čím je táto vlastnosť spôsobená?
Granule soilu pútajú na svojom povrchu kyslo pôsobiace látky (vodíkový katión H+).
Ten sa vo vode uvoľňuje a na jeho miesto sa pútajú iné katióny, hlavne vápnik Ca a horčík Mg obsiahnuté v akváriovej vode.
Tým sa znižuje celková tvrdosť GH vody.
Uvoľnený vodík má kyslé vlastnosti a rozpúšťa uhličitany. Tým sa znižuje KH vody a jej pH.
Je síce pravda, že takto upravená voda sa blíži svojimi parametrami vode tropickej. Na druhú stranu má táto kyselinotvorná vlastnosť soilu aj diskutabilné účinky:
Blokácia vápnika
Vápnik je prvok kľúčový na stabilizáciu bunkových membrán. Pokiaľ sa vápnik vyviaže na povrchu soilu, stráca sa jeho dostupnosť pre rastliny
Pri jeho nedostatku sa začínajú rozpadať bunkové pletivá a rastlina uhnívá
Tento jav je u japonských soilov známy predovšetkým pri použití in vitro rastlín, ale aj niektorých náročných kobercových rastlín ako napr. H.callitrichoides, Micr. Monte Carlo, Eleocharis a niektoré ďalšie
Obmedzenia pri dávkovaní plynného CO2:
Soily zrážajú pH akváriovej vody k hodnotám cca 6.5. Pokiaľ budeme pridávať plynný CO2 čo je u High Tech akvárií samozrejmosťou, dôjde k poklesu ph na 6,2-6.3 čo už môže byť pre rad rýb problémom (živorodky, gavůnci, atď)
Pominuteľnosť
Okysľovacia schopnosť soilov je iba prechodná. V oblastiach s tvrdšou vodou (dKH cca 10 a viac) môže táto schopnosť pominúť po 4-6 mesiacoch, akonáhle sa granule soilu vysýtia vápnikom a horčíkom. Akvaristi často s touto zmenou nepočítajú a zmena chemismu vody ich zaskočí, dôsledkom je často
Výsledok:
dlhodobé testovanie aktívnych substrátov nás viedlo k tomu, že sme v spolupráci s japonským výrobcom vyladili receptúru tak, aby soil minimálne ovplyvnil pH vody a predovšetkým vytvoril v akváriu DLHODOBE stabilné a prospešné prostredie