Kategórie
Výrobcovia
Informácie
Reklama
Akcie [viac]
Chihiros Doctor Mate
Ušetríte: 13% z ceny
Glomat T8 Controller 1x40W
Ušetríte: 20% z ceny
SunSun ADP-1050j LED pre akvárium 118-125cm
Ušetríte: 5% z ceny
Sunsun HBL-801 závesný filter
Ušetríte: 5% z ceny
Seachem Fresh Trace 500 ml
Ušetríte: 10% z ceny
Filtrácia
Téma filtrácie vody v akváriu je rozsiahla. Pre laika znamená filtrácia v akváriu čistenie vody od nečistôt a špiny. To je ale nepresné. V dávnych dobách, 40 rokov a viac dozadu, to bol rozšírený názor. Bolo to v časoch, keď sa používali výhradne špongiové filtre. Avšak dnes vieme, že nejde ani tak o filtráciu mechanických častíc. V priebehu rokov sa zistilo, že oveľa dôležitejšie je biologické čistenie vody, aj keď sa naďalej označuje ako „filtrácia“.
Filtre sú v dnešnej dobe vlastne bioreaktory. Poďme sa popísať, čo sa deje vo filtry. Podstatou filtrácie je rozklad pre akvarijných živočíchov nebezpečných látok na látky relatívne neškodné a využiteľné akvarijnými rastlinami. Medzi odpadové látky patrí hlavne amoniak (čpavok NH3), ktorý vzniká pri rozklade organických materiálov ako sú výkaly rýb, nezjedené krmivo a staré hnijúce časti rastlín. Proces jeho rozkladu sa nazýva nitrifikácia alebo nitrifikačný cyklus. Amoniak NH3 sa rozkladá za pomoci nitrifikačných baktérií vo filtroch na ešte nebezpečný NO2 a ten sa následne rozkladá na relatívne neškodný NO3, ktorý dokážu rastliny spotrebovať a je nevyhnutný na ich rast.
Poďme si popísať, čo je vo vnútri filtra a ako filter funguje. Technika časom výrazne pokročila a dnes poznáme tieto druhy filtrov:
Vonkajšie filtre sú, ako názov napovedá, umiestnené mimo akvária. Z estetických dôvodou sú umiestnené v podstavci pod akváriom a to je ich výhoda, lebo ich veľkosť obmedzuje len veľkosť skrinky. Používajú sa predovšetkým pri veľkých a aj pri malých akváriách. Vonkajšie filtre majú prevažne tvar valca alebo sú hranaté, na tom nezáleží. Filtre sú skonštruované tak, že majú nasávaciu trubku, ktorá je s hadicou spojená s napúšťacím ventilom filtra. Pri aquascapingových akváriách bývajú z estetických dôvodov nasávacie a výpustné trubky nahradené sklenenými tryskami, nazývame ich Lily Pipes.
Lily Pipes existuje niekoľko druhov a o ich používanie sa zaslúžil otec aquascapingu japonec Takashi Amano. Na nasávacej trubke býva zvyčajne mriežkovaná koncovka, aby filter nenasal akvarijné živočíchy a rastliny. Cez nasávaciu trubku sa hadicou dostáva voda do filtra, kde dômyselným spôsobom preteká cez koše naplnené filtračnými médiami. Typický vonkajší filter obsahu niekoľko (2-5ks) košov s filtračnými médiami. Voda zvyčajne prúdi kanálikom-trubkou na spodok filtra, odkiaľ stúpa nahor cez tieto koše s filtračnými médiami. Ako a čím naplniť koše na médiá? Ako prvé musí voda prejsť cez médium na odfiltrovanie pevných častíc. Tento koš je teda na spodu filtra, aby ako prvý zachytil vodu s pevnými časticami. Býva vystlaný akvaristickou špongiou-molitanom ,alebo „flísom“(vlies-vate podobný umelý materiál). Takto očistená voda potom preteká cez ostatné koše s filtračnými médiami.
Filtračné médiá sú veľmi dôležitou súčasťou filtra. Majú tvar valčekov, loptičiek, trubičiek atď. na tom nezáleží. Čo je ale podstatné, je to, že musia mať veľa pórov a dutiniek (veľkú plochu povrchu), aby sa na nich usídlilo čo najviac nitrifikačných baktérií. O činnosti nitrifikačných baktérií sme písali na začiatku – nitrifikačný cyklus. Jednotlivých filtračných médií existuje veľké množstvo od rôznych výrobcov. Medzi základné filtračné médiá patria napríklad tieto (podrobne si o nich prečítate po kliknutí na odkaz) :
- Aquael – Bioceramax
- Aquario Neo – neo MEDIA Hard, neo MEDIA Pure, neo MEDIA Soft
- JBL – MicroMec, SintoMec
- Rataj – Aquadetox
- Seachem – Matrix, de Nitrate, PhosGuard
- Sera – Siporax, Biopur
- Lávová drť – drobné kamienky rozdrvenej lávy sú vysoko porézne
- Zeolit - prírodný kameň s mnohými pórmi. dutinami a kanálmi. Pôsobí absorpčne tzn. elektrostaticky priťahuje vďaka dutému priestoru jedovaté látky a produkty hniloby.
Okrem týchto základných filtračných médií sú aj špeciálne filtračné médiá s rôznymi funkciami. Tieto špeciálne filtračné médiá sa používajú ako doplnok základných médií. Zvyčajne sa umiestnia do posledného - najvyššieho koša.
- Discus - Nitratremover - filtračné médium na báze anexu, je iontomenič, zvyšuje redox vody a odstraňuje z vody Nitráty a Nitrity. Nemení hodnotu pH. Účinný proti riasam a zákalu.
a) odoberá riasam živiny
b) možno mnohonásobne použiť, regeneruje sa pomocou bežnej kuchynskej soli
c) životnosť náplne je minimálne 15 rokov
d) 1l náplne dokáže naviazať na seba okolo 30g dusičnanov
Nitrat remover je tak isto vhodné použiť ako posledný stupeň filtrácie hlavne v akváriách pre cichlidy, teda v akváriách bez rastlín alebo riedko vysádzané, pretože rastlinám by odoberal dusíkaté látky. Rovnako ako pri Purigene je praktické mať dve náplne na výmenu počas čistenia filtra - JBL : Ammo Ex a BioNitrat Ex - odstraňuje dusíkaté látky a čpavok z vody
- Seachem: Purigen - unikátny makropórovitý syntetický polymér, ktorý je iontomenič - zvyšuje redox vody a ktorý odstráni rozpustné aj nerozpustné nečistoty z vody. Svojimi vlastnosťami oproti iným filtračným materiálom má viac ako 500% schopnosť zachytiť nečistoty. Voda ostáva kryštáľovo čistá. Purigen je vhodný na dodatočnú filtráciu a použijeme ho v poslednom stupni filtrácie v najmä v rastlinných akváriách. Je pracktické mať dve náplne-vrecká s Purigenom. Jedno vrecko je vo filtry a druhé ako záložné. Pri čistení filtra použité vrecko vyberieme a nahradíme náhradným-čistým. Keď filter dočistíme a zapneme je v ňom druhá čistá náplň a prvú-použitú(špinavú) môžeme regenerovať(24h) a mať ju pripravenú na ďalšie čistenie filtra ako náhradnú na výmenu.
Po prechode vody cez všetky koše s médiami je voda vytlačená čerpadlom späť do akvária cez výpustné trysky alebo rozstrekovaciu rampu. Trysky alebo rampu je treba nadstaviť ak, aby voda v akváriu cirkulovala v kruhu a premiešala spodnú a vrchnú časť vody. Tým sa zabezpečí rovnomerné rozdelenie živín a plynov(CO2 a O2) po celom akváriu
Vo väčších akváriách sa na vytvorenie prúdenia vody môžu použiť aj prúdové čerpadlá. Tieto sa vhodným nasmerovaním postarajú o správne prúdenie vody v nádrži. Je tak isto veľa značiek prúdových čerpadiel, líšia sa výkonom – počet prečerpaných litrov za hodinu. Pri výbere je dobré sa držať pravidla : Na každých 100 litrov vody v akváriu 1000 litrov prečerpanej vody za hodinu (100l v nádrži = 1000l/h prečerpanej vody). To znamená, že do môjho 480 litrového akvária som dal čerpadlo s výkonom 4000 l/h. Užitočnou vecou je, keď má čerpadielko kontroler-„ovládaciu krabičku“, kde sa dá plynule regulovať výkon čerpadla. Veľký výber čerpadiel, podľa rozdielneho výkonu a tvaru nájdete na nasledovnom odkaze:
Prejdime k samotným vonkajším filtrom. Existuje veľké množstvo výrobcov filtrov. Sú filtre výrobcovia prémiovej kvality, strednej kvality a nízkej kvality. Ja sa budem venovať prémiovej a strednej kvalite (z môjho pohľadu, ostatné je strata času). Každý výrobca ponúka širokú paletu filtrov, odlišujúcich sa od seba veľkosťou(výkonom). Výkon filtra sa určuje v počte litrov prefiltrovaných za hodinu. Od toho sa odvodzuje, pre asi aký objem akvária je filter určený. Častokrát býva číslo v názve filtra označujúce pre aký maximálny objem akvária je určený. A tu je zádrhel. Vo väčšine prípadov výrobcovia trochu svoje filtre marketingovo nadhodnocujú. Optimálne je, keď je výkon filtra taký, že 4-5 krát za hodinu prečerpá objem akvária. Takže, keď Vám bude výrobca tvrdiť, že jeho filter je určený pre akváriá od 240 – 600 litrov a do názvu dá číslo 600, buďte opatrný, pretože výkon čerpadla za ideálnych podmienok je 1250l/hod, za ideálnych zdôrazňujem. To znamená, že pri dodržaní pravidla 4-5 krát za hodinu má prečerpať objem akvária a to je?.......osobne by som tento filter použil na akvárium do max. objemu akvária 300 litrov. Aký sú tí konkrétny výrobcovia filtrov? Celú paletu výrobcov a modelov s podrobným popisom filtrov nájdete na nasledovnom linku.
Medzi prémiové značky by som zaradil filtre (abecedne) EHEIM, Fluval, Hydor, JBL, Oase. Sú to značky, ktoré vyrábajú špičkové mašiny, vypilované do najmenších detailov, no proste “German enginering“ (ale nie len German samozrejme J). Je jedno, ktorú značku si vyberiete, vždy budete spokojný. Je to ako vyberať medzi Mercedesom, AUDI a BMW. Ani pri jednom by ste nemali spraviť chybu. Medzi top produkty by som spomenul:
- EHEIM Professionel 4+ séria – určená pre malé a stredné akváriá
- Fluval FX4 a FX6 - legendárne modely určené pre nádrže nad 700 litrov
- JBL CristalProfi séria - určená pre malé a stredné akváriá
- Oase BioMaster séria - určená pre malé a stredné akváriá
Medzi značky strednej kvality by som dal filtre (abecedne) Aquael, Aquanova, Sera, SunSun, Tetra. Sú to filtre, ktorými nič nepokazíme a niektoré modely sú veľmi osvedčené a obľúbené. Je to ako vyberať medzi autami Toyota, Honda, Škoda, Nissan, Mitsubishi, Mazda. Kvalitné stroje, ale už nie prémiové. Na dovolenku k moru by nás priviezlo každé z týchto dvoch skupín áut, ale s rozdielnym luxusom. Za zmienku stojí značka SunSun. Pravda je taká, „a nebudeme si nic nalhávat soudruzi“, že väčšina akvarijnej techniky vrátane filtrov je Made in PRC (Public republic of China), teda vyrábajú sa už dlhé roky v Číne. A čínsky súdruhovia si povedali asi toto: „Keď tie filtre tak dlho vyrábame, poznáme konštrukciu, použité materiály, stroje na to už máme, skúsenosti tiež........vyrobme aj my svoju značku filtrov. Tak, a je tu značka SunSun! Poznáte to všetci, že v Číne vedia napodobniť všetko. Je to čistá náhoda, že filtre Aquanova sa podobajú na staršie modely EHEIM a dokonca niektoré diely (asi 80%) sú kompatibilné? Zo značkou SunSun je to asi ako so substrátom Platinum soil v článku o substrátoch. Aj tu je veľa priaznivcov a odporcov. Ak sa pozriete na filtre Sunsun, tak majú veľmi veľkú paletu strojov, od malinkých filtríkov a predfiltrov LW602/603(B) až po veľké a výkonné mašiny HW-3000, Hw-4000 a HW-5000. Sunsun robí s obľubov A a B špecifikácie modelov. A-špecifikácia je bez UV lampy, B-špecifikácia je s internou UV lampou.
V tomto prípade môžem ja sám napísať malú recenziu, pretože mám zapojené filtre EHEIM Professionel 4+ 600 a Sunsun HW-3000 LCD, a môžem subjektívne porovnávať.
Krátky popis situácie. Mám už 1 rok 480 litrové prírodné akvárium, husto osadené rastlinami s cca. 25 rybkami.
Od začiatku som si bol vedomí toho, že kvalitná filtrácia je základom dobrej akvaristiky a na filtry sa neoplatí šetriť. Poďme k porovnaniu oboch filtrov.
Výkon Eheim vs SunSun
Keďže mám 480l akvárko, tak som podľa popisu výrobcu siahol po filtry EHEIM Professionel 4+ 600. V špecifikáciách sa píše, že je určený pre akvárka od 240 - 600 litrov. Hovorím si, keď mám 480 litrov, ešte mám aj rezervu. Ako som už písal, objem akvárka sa musí za hodinu „otočiť“ vo filtry 4-5 krát. A pri ideálnom výkone 1250l/h je to filter vhodný pre akváriá 250-300 litrov. Musíme počítať s tým, že výkon filtra ešte zníži odpor hadíc a nasávacích trubiek. Eheim u mňa doma nestíhal a išiel stále nadoraz. Preto som siahol po druhom filtry Sunsun HW-3000, ktorý má elektronicky regulovaný výkon na 6 stupňov výkonu(viď.dole). Momentálne beží na 3.rýchlosti - 2000l/h.
Regulácia výkonu Eheim vs Sunsun
Eheim nemá regulovateľnú rýchlosť čerpadla, má iba manuálnu páčku, s ktorou sa uzatvára prietok cez ventily, ale čerpadlo však ide naplno ďalej a trpí motor. Sunsun má, ako som hore písal, elektronickú reguláciu výkonu s pekným dotykovým displejom.
Stupeň 1: výkon 1200lh / príkon 10W / výtlak vodného stĺpca 120 cm
Stupeň 2: výkon 1600lh / príkon 14W / výtlak vodného stĺpca 150cm
Stupeň 3: výkon 2000lh / príkon 18W / výtlak vodného stĺpca 180cm
Stupeň 4: výkon 2400lh / príkon 22W / výtlak vodného stĺpca 210 cm
Stupeň 5: výkon 2700lh / príkon 26W / výtlak vodného stĺpca 230 cm
Stupeň 6: výkon 3000lh / príkon 30W / výtlak vodného stĺpca 250 cm
Hlučnosť Eheim vs Sunsun
Hluk v absolútnom tichu v izbe je asi 40dB. Pri zapnutom filtry Eheim odhadujem hluk z 1 metra na 44-45dB. Eheim je skutočne veľmi tichučký filter. Je vidieť, že nemecký konštruktéry sa pohrali s vnútorným usporiadaním toku vody a navrhli buď tichý, alebo veľmi dobre odhlučnený motor čerpadla. „Soudruzy, nebudem si nic nalhávat“. Ano, SunSun je oproti Eheimu hlučnejší, hluk odhadujem na 50+ dB. Aj keď sa mi zdá, že časom akoby hlučnosť klesala. Avšak, pri 240 % vyššom výkone, má Sunsun nárok na vyššiu hlučnosť podľa mňa.
Kvalita spracovania Eheim vs Sunsun
Čo sa týka kvality spracovania má Eheim trošíčku, malú trošíčku navrch. Úzkostlivý detailista ako som ja, objavil malinkatý nedostatok pri Sunsun, ktorý si ale obyčajný „zdravý“ človek nevšimne. Ale inak Čiňanov chválim, snažili sa a len tesne prehrali.
Kvalita použitých materiálov Eheim vs Sunsun
Remíza, podľa mňa oba filtre sú vyrobené z kvalitných materálov.
Dostupnosť vnútornej UV lampy Eheim vs Sunsun
Filter Sunsun je vybavený vnútornou UV lampou o výkone 9W. Na displeji sa reguluje koľko hodín denne bude lampa svietiť a riadiaca jednotka počíta celkové odsvietené hodiny, aby sme mali predstavu, či treba žiarivku už vymeniť. Eheim UV lampu nemá.
Cena filtra Eheim vs Sunsun
Sunsun je výrazne lacnejší, o koľko záleží na obchode, kde kupujete.
Takže, toto je moje subjektívne hodnotenie filtrov Eheim a Sunsun. Názor si musí spraviť každý sám, zvážiť, ktorý z daných siedmych bodov je pre Vás podstatný viac a ktorý menej.Ja používam HW-3000 už niekoľko týždňov a osobne som s ním veľmi spokojný. Má dostatočnú rezervu vo výkone, 3000 l/h je už pekný ťah. S týmto vysokým výkonom je spojená aj troška vyššia hlučnosť, ale to je daň za výkon. To je ako nájsť výkonné športové auto, ale aby malo tichý chod motora. Kvalitné spracovanie, použité kvalitné materiály, oproti Eheimu má jednoduchú ale zato spoľahlivú konštrukciu. Čím menej mechanických častí, tým menšia pravdepodobnosť poruchy. Napriek odporúčaniu výrobcu (do 1500l), by som ho osobne použil do akvária maximálne s objemom 800 až 900 litrov. Na 1500 litrové akvárium by som dal buď Fluval FX-6 alebo Sunsun HW-5000.
Vnútorné filtre sa umiestňujú do vnútra akvária. Sú podlhovastého tvaru rôznej veľkosti. Na spodnej časti majú nasávacie otvory, ktorými prúdi voda cez filtračné médiá smerom nahor a tam výtokovou tryskou späť do akvária. Ako médium sa najčastejšie používa akvaristický molitan, ktorý je osídlený nitrifikačnými baktériami, poprípade flís. Vnútorné filtre sa používajú prevažne v akváriách do 200 litrov.
Závesné filtre sú obdobou vnútorných filtrov, s tým rozdielom, že sú zavesené na hornej strane akvária z vonkajšej strany. Do akvária z nich vedie nasávacia trubka, ktorá nasaje vodu do vonkajšej časti. Tu voda preteká cez filtračné médiá a je odčerpávaná späť do akvária. Ako médium sa najčastejšie používa akvaristický molitan, ktorý je osídlený nitrifikačnými baktériami, poprípade flís. Rovnako ako vnútorné filtre, aj závesné filtre sa používajú prevažne v akváriách do 200 litrov.
Vzduchové filtre sú svojou konštrukciou asi najjednoduchšie, avšak sú prekvapivo účinné. Vzduchové filtre sú poháňané stlačeným vzduchom z malého kompresora, ktorý vedie do spodnej časti filtra, kde je molitanová časť. Vzduch prúdi cez trubku smerom k hladine a vytvára prúdenie vody cez molitan s nitrifikačnými baktériami. Taktiež sa používajú skôr v menších nádržiach.
Posledným typom filtra je Sump filter - Prepadový filter. Názov pochádza z angličtiny a doslovný preklad je žumpa alebo odpadová jama. Nepýtajte sa ma, prečo práve žumpa, neviem. Ja by som ho nazval skôr Prepadový filter. Sump filter sa používa väčšinou pre veľké nádrže nad 1000 litrov. Filter je umiestnený pod akváriom. Cez dômyselný nasávací mechanizmus (nebudem ho tu popisovať), ktorý odčerpáva z akvária vodu iba do určitej výšky, tečie voda do sump filtra. Tu tečie cez sériu komôr cez čoraz nižšie prepady, až na konci pretečie do poslednej najnižšej komory s čerpadlom a to vytlačí vodu späť do akvária. Prvá komora je zvyčajne vyplnená molitanom na odfiltrovanie mechanických nečistôt a ostatné komory sú naplnené filtračnými médiami ako u vonkajších filtrov. Je to vlastne externý filter prevrátený nabok, voda neprúdi zospodu navrch, ale zo strany na stranu. Výhodou sump filtrov je ich veľký vnútorný objem, tým pádom sa do nich zmestí dostatok filtračného média na prefiltrovanie veľkých objemov vody. Na predstavu, v 1000 litrovom akváriu musí čerpadlo prehnať cez sump filter asi 3000-4000 litrov vody za hodinu. Vo veľkom sump filtry, vďaka jeho veľkému objemu, tečie aj takéto veľké množstvo vody relatívne pomaly a nitrifikačné baktérie majú čas vykonať svoju prácu. Na obrázku vidíte princíp fungovania sump filtra.
Poslednou vecou, ktorú musíte spraviť pri spúšťaní nového filtra ((akvária) je pridanie užitočných a nevyhnutných nitrifikačných baktérií, aby sme dosiahli v sústave čo najskôr rovnováhu a akvárium zabehli. Baktérie sa usídlia predovšetkým na filtračných médiách vo filtry, ďalej v substráte, vo vode a na dekoráciách. Urýchlime tak štart prospešných biochemických procesov. Dobré baktérie tak obsadia všetko miesto „v autobuse“ a škodlivé baktérie sa tak ľahko do obsadeného akvária nedostanú, nebude už miesto. Na trhu sú k dispozícií násady akvarijných baktérií od rôznych výrobcov:
• Aquaforest - Life Essence
• Dennerle - Bacto Elixier FB7, BactoCareProbiotic, FB7 Biactive AquaRico
• Easy Life – EASYSTART
• JBL – Denitrol, FilterStart
• Rataj – BactoEsex
• Seachem – Stability, Pristine
• Sera - Bio nitrivec
• Tetra - Filter Active
Dúfam, že bol popis filtrácie dostatočne stručne a jasne vysvetlený a pomôže Vám sa zorientovať v oblasti filtrácie akvárií.
Späť na AKVABLOG